29
Kasım
2020
|
21:37
Europe/Amsterdam

Lewis Hamilton 95. zaferini kazandı

  • 2020 Formula 1 sezonunun 15. yarışı olan Bahreyn Grand Prix’sini, Mercedes-AMG Petronas Takımı’nın İstanbul’da 7. kez Dünya Şampiyonluğu’nu ilan eden pilotu Lewis Hamilton kazanarak, sezonun 11., kariyerinin 95. zaferine imza attı.
  • İki yarış önce 7. Markalar Şampiyonluğu’nu garantileyen Mercedes-AMG Petronas Takımı, Lewis Hamilton’ın zaferi ve Valtteri Bottas’ın 8. olmasıyla toplam puanını 533’e çıkardı.

2020 Formula 1 sezonunun 15. yarışı olan Bahreyn Grand Prix’sinin ilk iki başlangıç sırası Mercedes-AMG Petronas Takımı pilotları Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas’a aitti. Yarış, ilk turun üçüncü virajında Haas pilotu Romain Grosjean’ın kazası sebebiyle olaylı bir biçimde başladı. Kaza anında alevler içinde kalan araca anında müdahale eden ekipler pilotu yara almadan olay yerinden uzaklaştırdılar. Kaza nedeniyle durdurulan yarış, yaklaşık 1.5 saat süren bariyer tamirinin ardından grid’den yeniden başlatıldı. İkinci startın ardından yaşanan bir diğer kaza sonrasında güvenlik aracı bu sefer piste girdi.

Mercedes-AMG Petronas Takımı’nın İstanbul’da 7. Dünya Şampiyonluğu’nu ilan eden pilotu Lewis Hamilton, Bahreyn GP’sini baştan sona lider götürerek zaferler serisini aralıksız sürdürdü. 2020 sezonunda 10 pole pozisyon ve 11 zafer kazanan Hamilton, kariyerinin 98. pole pozisyonuna ve 95. zaferine Bahreyn’de imza attı. Yarışın ilk turunda sorunlar yaşayan ve güvenlik aracının pistte olduğu sırada lastik patlatan Valtteri Bottas ise, Bahreyn GP’sini her şeye rağmen 8. sırada tamamladı.

Bahreyn GP’si sonucunda Lewis Hamilton 332 puanla 7. Dünya Şampiyonluğu’nda yeni bir seviyeye gelirken, takım arkadaşı Valtteri Bottas 201 puanla klasman ikinciliğini korudu. 7. Dünya Şampiyonluğu’nu kazanan Mercedes-AMG Petronas Takımı ise bu sonuçların da eklenmesiyle, toplam 533 puana ulaştı.

Sezonun bir sonraki yarışı 6 Aralık’ta bir kez daha Bahreyn’de koşulacak.