İstanbul,
01
Kasım
2020
|
19:18
Europe/Istanbul

Mercedes-AMG Petronas 7. kez Dünya Şampiyonu oldu

  • 2020 Formula 1 sezonunun 13. yarışı Emilia Romagna Grand Prix’sinde Mercedes-AMG Petronas duble yaptı. Bu sonuçla Mercedes-AMG Petronas üst üste yedinci markalar şampiyonluğunu ilan etti ve rekoru eline geçirdi.
  • İtalya’da birincilik, pilotlar sıralaması lideri Lewis Hamilton’ın olurken, damalı bayrağın altından ikinci sırada geçen isim ise takım arkadaşı Valtteri Bottas oldu. Bu sonuçla Lewis Hamilton şampiyonada puanını 282’ye çıkarırken Valtteri Bottas da 197 puanla ikinci sıradaki yerini korudu. Mercedes-AMG Petronas ise 479 puanla takımlar klasmanında şampiyon oldu.

2020 Formula 1 sezonunun 13. yarışı olan Emilia Romagna Grand Prix’sinde duble yapan Mercedes-AMG Petronas, üst üste 7. markalar şampiyonluğunu ilan etti. İtalya’da Lewis Hamilton kariyerinin 93. yarış birinciliğini kazanırken, Valtteri Bottas da bitiş çizgisine ikinci sırada geldi.

İtalya’nın Imola şehrindeki 4 bin 909 metrelik Autodromo Enzo e Dino Ferrari Pisti’nde 63 tur üzerinden yapılan yarışta toplam 309,049 km koşuldu. Yarışa ikinci cepten başlayan pilotlar sıralaması lideri Hamilton, bitiş çizisine ilk sırada geldi. Mücadeleye ilk cepten başlayan takım arkadaşı Valtteri Bottas ise damalı bayrağın altından ikinci sırada geçmeyi başardı.

Yarış sonrasında Mercedes-AMG Petronas Takım Direktörü Toto Wolf yaptığı açıklamada; “Takımımız için çalışan her bir bireyle ne kadar gurur duysam az. Ben rakamlara çok takılmam. Ama her çalışanımızla sınırları ileriye doğru taşımak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Bu sonuçlara göre Lewis Hamilton “Pilotlar Şampiyonası”nda 282 puan ile liderliğini sürdürürken, Valtteri Bottas 197 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Mercedes-AMG Petronas ise “Takımlar Şampiyonası”nda şampiyonluğunu 479 puanla ilan etti.

Sezonun bir sonraki yarışı İstanbul’da 15 Kasım’da düzenlenecek Türkiye GP’si olacak.  

Konuya ilişkin basın bülteni ve görsele aşağıda linki yer alan medya sitemizi ziyaret ederek de her zaman ulaşabilirsiniz.

https://medya.mercedes-benz.com.tr/