02
Mart
2018
|
01:00
Europe/Amsterdam

Mercedes-Benz G-Serisi

  • Yeni Mercedes-Benz G-Serisi, ister arazi koşulları isterse de asfalt yollar olsun, her türlü kullanım şartı altında yüksek performans, etkileyici sürüş deneyimi ve üstün güvenlik seviyesi sunuyor.
  • Yeni yürüyen aksam, DYNAMIC SELECT sürüş programı, G-Modu ve üç adet yüzde 100 kilitli diferansiyel her türlü zeminde sürüş konforunun yanı sıra sürüş dinamiklerini de en üst seviyeye taşıyor.

Mercedes-Benz’in zamana meydan okuyan ikonik modeli G-Serisi yenilendi. Yeni G-Serisi, LED teknolojisine sahip ön farlar, gelişmiş sürüş yardım sistemleri, yeni renk seçeneklerine sahip deri döşemeler ile kaliteli iç mekân ve yeni yürüyen aksam olmak üzere oldukça kapsamlı bir donanım sunuyor.

G-Serisi’ne modern yorum

Mercedes-Benz’in lüks aracı G-Serisi oldukça uzun zamandır bir tasarım ikonu olarak kabul ediliyor. 1979 yılından bu yana dış tasarım anlamında neredeyse hiçbir değişikliğe uğramayan G-Serisi, yenilenen versiyonunda da ikonik tasarım unsurlarını kaybetmeden özgün ve karakteristik görünümüne devam ediyor. Karakteristik kapı kolu ve kapıların kapanma sesi, sağlam ve dayanıklı dış koruma kaplamaları, bagaj kapağına dışardan sabitlenen stepne ve göze çarpan ön sinyal lambaları gibi bütün karakteristik unsurlar yeni G-Serisi’nde de kullanılmaya devam ediliyor.

G-Serisi’nin daha da geliştirilen tasarımı markanın yalınlık felsefesini devam ettirirken aynı zamanda özüne de sadık kalıyor. Dışarıdan sabitlenen kapı menteşeleri ve üstten oturtulan motor kaputu yeni nesilde de aynen korunuyor. Yıllar boyunca teknik açıdan gelişimi sürekli olarak devam eden, ancak görünüm olarak neredeyse hiç değişmeyen off-road ikonu en güncel haliyle teknik açıdan olduğu kadar görünüm açısından da tamamen yeni bir dönemin başlangıcını gözler önüne seriyor. 53 mm daha uzun ve 121 mm daha geniş gövdesiyle yeni G-Serisi yollarda olduğu gibi arazide de daha heybetli bir görünüm sergiliyor.

Temel felsefesine sadık kalan yeni G-Serisi, yeni tasarım detayları da daha da çekici hale geliyor. Yüzeyler daha da gergin hatlara kavuşurken daha güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor ve kalite algısını daha da yükseltiyor. Böylece daha dar, daha zarif kanallar ve daha uyumlu geçişler elde ediliyor. Çamurluk çıkıntıları ve tamponlar gövdeye daha fazla entegre edilirken bu sayede gövdeyle daha uyumlu bir görünüm oluşuyor.

Modernize edilen iç mekân

Zaman içerisinde bir klasik haline gelen ikonik dış tasarım genel hatlarıyla korunurken G-Serisi büyük oranda yeni ve modern bir kokpit tasarımına kavuşuyor. Tıpkı dış tasarımda olduğu gibi iç tasarım da arazi aracı ikonunun genlerini yeniden yorumlayan bir görünüm dikkat çekiyor. Daha önce de olduğu gibi G-Serisi, birbirine tamamen zıt olan arazi aracı ve üst sınıf lüks segment niteliklerini mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Malzeme kalitesi kadar uygulanan işçilik kalitesi de hemen dikkat çekiyor. G-Serisi’nde her bir detay büyük bir özenle işleniyor.

G-Serisi’nin iç mekânına göz atıldığında dış tasarımdaki detayların birçoğunun iç mekânda da kullanıldığı hemen fark ediliyor. Örneğin farların yuvarlak formu kokpitin dış kenarlarındaki havalandırma ızgaralarına yansıyor. İkonik sinyal lambalarının şekli hoparlörlerde de görülüyor. Ön yolcu tarafında tutamak veya üç adet kilitli diferansiyele ait kumanda grubu G-Serisi için karakteristik olup kullanılmaya devam ediliyor ancak özünü kaybettirmeden titizlikle iyileştiriliyor.

Son derece okunaklı ve tamamen yeni bir tasarım olan gösterge paneli iki adet tüp şeklinde geleneksel göstergeyi bünyesinde barındırıyor. Tıpkı yeni E-Serisi ve S-Serisi modellerinde olduğu gibi isteğe bağlı olarak sürücünün doğrudan görüş alanında olmak üzere sanal göstergelere sahip bir adet büyük ekran ve orta konsolun üst bölümünde konumlanan merkezi bir medya ekranı da sunuluyor. Her biri 12,3 inç büyüklüğünde olan bu iki ekran tek bir cam altında birleşerek geniş dijital ekranlı kokpiti meydana getiriyorlar. Sürücü “klasik”, “sportif” ve “gelişmiş” olmak üzere üç farklı görünüm stillerinden birini tercih edebilirken aynı zamanda kendisi için önemli olan bilgileri ön plana çıkartarak gösterge panelini kişiselleştirebiliyor.

Sezgisel titreşim ve hoparlörler üzerinden yapılan geri bildirim sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan orta konsol üzerinde bulunan kumandalar üzerinden Touchpad’i yönetebiliyor. Sık kullanılan fonksiyonlara ait kısa yol düğmeleri ve far açma-kapa düğme panelinin üzerinde bulunan sürüş destek sistemlerine ait düğmelerle kullanım ergonomisi tamamlanıyor. Sürücü cama yakın bir konumda oturarak yola ve çevreye hâkim bir sürüş gerçekleştirebiliyor.

Her bir yolcuya daha fazla yaşama alanı

Yeni G-Serisi’nin artan boyutlarından sadece sürücü ve ön yolcu değil arka koltuk sırasındaki yolcular da yararlanıyor.

Arka koltuklar yüzde 60, 40 veya 100 olarak katlanabiliyor. G-Serisi’nde sunulan standart koltuklar bile birçok konfor fonksiyonuyla donatılırken ergonomik formları ile güçlü bel ve baldır destekleriyle rahatlık ve konfor sunuyor. Ayrıca sürücü koltuğu hafıza fonksiyonu, ısıtmalı ön koltukların yanı sıra ısıtmalı arka koltukların da sunulması ve konforlu ön koltuk gibi isteğe bağlı özellikler de sunuluyor.

Üstün arazi yetenekleriyle efsane kendini de aşıyor

Yeni G-Serisi sahip olduğu donanımlar ve 270 mm ön aks yerden yüksekliği ile en zorlu arazi koşullarında bile üstün bir performans ve sürüş keyfi sunuyor. Yenilenen G-Serisi’ne ait rakamlar:

  • Zemine bağlı olarak yüzde 100’e varan tırmanma yeteneği
  • Akslar arası yerden yükseklik 24,1 cm (6 milimetre artırıldı)
  • 10 cm mertebesinde artışla 70 cm su ve çamur geçiş derinliği
  • 35° yanal eğimde sürüş kabiliyeti, artı 7°
  • 30° yaklaşma, 31° uzaklaşma açısı, artı 1°
  • 26° tepe aşma açısı, artı 1°

Yeni “G-Mode” olmayan yolları açıyor

Yeni “G-Mode” üstün arazi sürüş özellikleri sunma noktasında önemli bir rol üstleniyor. DYNAMIC SELECT üzerinden seçilmiş olan sürüş karakterinden bağımsız olarak üç diferansiyel kilidinden birinin devreye girmesi veya arazi takviyesi LOW RANGE’in devreye alınmasıyla birlikte yeni G-Serisi “G-Mode”a geçiş yapıyor. Söz konusu off-road modu süspansiyonun sertliği ayarlanabilir amortisörlerini, direksiyonu ve gaz pedalının tepkime hassasiyetini ayarlıyor, gereksiz vites değişimini önlüyor ve böylece en zorlu arazi koşulunda bile kontrollü ve yüksek performanslı bir sürüş sunuyor. Sistemin aktif olmasıyla gösterge panelinde bir “G” ikonu belirliyor. “G” her türlü zemini büyük bir özgüvenle aşıyor, sürücü en dik sürüş pozisyonlarında dahi santimetre hassasiyetle manevra yapabiliyor ve geri bildirimi yüksek direksiyon sistemi sayesinde lastiklerin zemine tutunma koşulunu algılayabiliyor.

Atak, konforlu ve güvenli asfalt sürüşü

Sadece sağlamlık ve üstün arazi yeteneklerine odaklanmakla kalmayan tasarımcılar ve mühendisler yeni G-Serisi’ni geliştirirken asfalt yollarda daha fazla dinamizm ve sürüş konforu sunmak üzere hareket ettiler. Yeni ön aks konsepti sayesinde G-Serisi’nin asfalt performansı önemli oranda artıyor. Yeni “G” asfalt üzerinde atak ve konforlu bir sürüş sunarken aynı zamanda sürücüye en üst düzeyde direksiyon hissi ve hâkimiyeti sunuyor. Asfalt yollarda yüksek iz sadakati ile hareket eden yeni G-Serisi asfalt dışı yollarda pratik bir kullanım sunuyor ve arazide zorlanmadan ilerliyor.

Tasarımcılar ve mühendisler dijital bir prototip üzerinde her bir parçanın ve kapalı sistemin dayanma süresini simüle ederek hangi bileşenlerde daha hafif bir malzeme kullanabileceklerini tespit ettiler. Uygulanan yenilikler kapsamında G-Serisi yaklaşık 170 kg kadar hafifledi. Bunun için yüksek dayanımlı çelik ve alüminyum alaşım karışımı malzemeler kullanılırken ayrıca Avusturya’da bulunan Magna Steyr tesislerinde yeni üretim teknikleri de devreye alındı. Karoser farklı çelik türlerinden oluşurken çamurluklar, motor kaputu ve kapılarda ise alüminyum kullanılıyor.

Güçlü ve verimli

Yeni G 500 (karma koşullarda yakıt tüketimi: 11,1 lt/100 km; karma koşullarda CO2 salınımı: 263 gr/km) yüksek çekiş gücüne sahip 4,0 litre hacimli V8 silindirli benzinli motorla yollara çıkıyor. Yüksek güç üretimi ile dikkat çeken çift turbo beslemeli motor 422 BG (310 kW) ve 2.000 ile 4.750 d/d aralığında 610 Nm güç ve tork üretiyor.

Yeni otomatik şanzıman

Güç aktarımını üstlenen tork konvertörlü otomatik şanzıman 9G-TRONIC, arazi ikonunun gereksinimlerine uygun olarak uyarlandı. Özgün yazılım uygulamaları sayesinde mühendisler 9 ileri oranlı otomatik şanzımanın vites değiştirme ve reaksiyon sürelerini kısalttılar. Uzun vites oranları sayesinde sadece düşük devirde daha konforlu ve sessiz bir sürüş sunmakla kalmayan şanzıman aynı zamanda yakıt tüketimini düşürme noktasında da önemli bir sorumluluk üstleniyor.

Mercedes-Benz G 500

Motor

Silindir adedi/dizilimi 8/V
Silindir hacmicc3982
Çap x strokmm83,0 x 92,0
Maksimum güçBG/kW310/422, 5250-5500 d/d’da
Maksimum torkNm610, 2250-4750 d/d’da
Sıkıştırma oranı 10,5 : 1
Yakıt karışımı 

Yüksek basınçlı enjeksiyon

 

Güç aktarımı

Şanzıman 9G-TRONIC

Aktarma

Tork dağılımı ön:arka

 

Sürekli dört tekerlekten çekiş

40 : 60

 

Yürüyen aksam

Ön aks Çift salıncaklı süspansiyon, burulma çubuğu dengeleyicisi
Arka aks Rijit dingil
Frenler Havalandırmalı ön disk frenler, havalandırmalı arka disk frenler, elektrikli park freni, ABS, Fren Yardımcısı, ESP®
Direksiyon Hidrolik destekli direksiyon
Jantlar 7,5 J x 18
Lastikler 265/60 R 18

Ölçü ve ağırlıklar

Uzunluk

Genişlik

Yükseklik

Dingil mesafesi

mm

mm

mm

mm

4817

1931

1969

2890

İz genişliği ön/arkamm1638 / 1638
Bagaj hacmilt1941
Sürüşe hazır ağırlık DINkg2429
Yükleme kapasitesi DINkg721
İzin verilen maks ağırlıkkg3150
Yakıt deposu kapasitesilt

75/10.0

 

Performans ve yakıt tüketimi

Hızlanma 0-100 km/sasn5,9
Maksimum hızkm/sa210

Yakıt tüketimi (NEFZ g.)

CO2

lt/100 km

gr/km

12,1 - 11,5

276 - 263