21
Aralık
2018
|
09:27
Europe/Amsterdam

Mercedes-Benz Markası ve Yıldızların Hikayesi

Gottlieb Daimler ve Karl Benz

1880’lerde otomobilin icat edilmesinin ardından, Karl Benz 1883’de Almanya’nın Mannheim kentinde Benz & Cie şirketini, Gottlieb Daimler ise Cannstatt’ta 1890 yılında Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) şirketini kurarak, birbirlerinden bağımsız bir şekilde motorlu karayolu taşımacılığının temellerini atmış oldular. Tüm varlıklarını kurdukları şirketlere yatıran bu mucitler, ürünlerinin herkes tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla kendi soyadları olan, “Benz” ve “Daimler”i, marka adı olarak kullanmaya başladılar.

Emil Jellinek

“Benz”, marka olarak uzun süre varlığını korurken; 1900’lerin başında Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) yepyeni bir marka ile ortaya çıktı: “Mercedes”. Mercedes markasına ait ilk otomobil, Emil Jellinek adında, otomobil yarışlarına tutkun bir iş adamının siparişi ile üretildi. Mercedes, Emil Jellinek’in kızının adı idi.

İlk Mercedes

1900 yılının Aralık ayında Jellinek’e teslim edilen ilk “Mercedes”, DMG’nin baş mühendisi Wilhelm Maybach tarafından geliştirildi. 35 bg gücünde bir motorla donatılan bu yarış otomobili, hafif yapısı ve güçlü motoru ile yeni bir dönemin habercisi oldu.

 

Mercedes Jellinek

“Zarafet” anlamına gelen İspanyolca bir isim olan Mercédés, Avusturyalı iş adamı Emil Jellinek’in kızının adıydı. Son derece ileri görüşlü olan ve yaklaşan otomobil çağını öngören Jellinek’in otomobile olduğu gibi spora da özel bir ilgisi vardı. İlk Daimler aracını 1897 yılında satın alan iş adamı, kısa zaman içinde yakından tanıdığı aristokrat ve finans çevrelerinde Daimler araçlarının pazarlamasını yapmakla kalmadı, bu otomobillerle yarışlara da katılmaya başladı.

Yarışlara Mercedes adıyla katılan Jellinek, 1900 yılında DMG’nin baş mühendisi Wilhelm Maybach’dan hızlı, hafif ve güvenli bir otomobil tasarlamasını istedi. Jellinek, DMG ile bu otomobillerin satışına ilişkin bir anlaşma yaptı ve ürünün markası olarak 10 yaşındaki kızının adının, “Mercedes”in kullanılması kararlaştırıldı. 1901 yılında Jellinek’in bu yeni otomobil ile yarış alanında imza attığı başarılar markanın tanınması ve itibar görmesine büyük katkıda bulundu.

Mercedes markası Eylül 1902’de resmi kayıtlara geçti.

 

DMG’nin artık başarılı bir marka adı vardı; ancak hala kendisi ile özdeşleşen bir logosu yoktu. Şirketin kurucusu Gottlieb Daimler, Deutz’daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, bir Köln ve Deutz kartpostalında kendi evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıllar sonra 1909’da üç köşeli yıldız amblemi, ticari marka logosu olarak tescil edildi. Üç köşeli yıldız, Daimler’in “karada, suda, havada” motorlu araçlar hedefini simgeliyordu.

Bir Yıldız Doğuyor

Yıllar içinde ambleme ufak tefek eklemeler yapıldı. 1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireyle çevirdi. 1921 yılında ise otomobillerin radyatörlerinde kullanılacak daire içindeki üç boyutlu, üç köşeli yıldız tasarımı hazırlandı ve 1923 yılında tescil edildi.

Efsanevi Yıldız Tamamlanıyor

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan ekonomik sıkıntıların doğurduğu bir sonuç olarak Haziran 1926’da eski rakip şirketler; DMG ve Benz & Cie.’nin birleşmesiyle Daimler-Benz AG kuruldu. DMG’nin dünyaca ünlü üç köşeli yıldızı ve Mercedes markası, bir o kadar ünlü Benz ticari ismini arkasına aldı. Benz’in defne yapraklarından oluşan çelenk simgesi yıldızın etrafını sardı.

Birlikten Doğan Güç

Günümüze kadar çok az değişime uğramış olan bu yıldız, dün olduğu gibi bugün de Mercedes-Benz araçlarını süslemeye devam ediyor ve dünyanın neresinde olursa olsun yollarda kaliteyi, konforu ve güvenliği temsil ediyor. Mercedes-Benz markası milyonlarca insan için köklü bir geçmiş ve otomobilin geleceği ile eş anlamlı.