12
Ekim
2020
|
09:37
Europe/Amsterdam

Mercedes-Benz presents Özlem Süer

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul on beşinci sezonunda dijitale taşınarak 12-16 Ekim tarihleri arasında http://www.mbfwistanbul.com üzerinden tasarımcı ve tasarımcı markalarının koleksiyonlarını sunacak. 25 yılı aşkın süredir dünya çapında 60'tan fazla moda platformunun destekçisi konumunda bulunan Mercedes-Benz, isim sponsorluğunu üstlendiği tüm moda haftalarında olduğu gibi İstanbul’da da ilk sezonundan itibaren desteklemek üzere seçtiği bir tasarımcının koleksiyonunu kendi ismiyle sunuyor.

Bu doğrultuda 7 senedir kesintisiz devam eden bu projenin yeni sezonunda Mercedes-Benz, Türk moda tasarımının tecrübeli isimlerinden Özlem Süer'in meslek hayatındaki 30. yılında, başarılı tasarımcının İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunu "Mercedes-Benz presents Özlem Süer" ismiyle sunuyor. Bu işbirliği kapsamında Mercedes-Benz ayrıca, gücünü ilham veren kadınlardan alan She’s Mercedes platformu kapsamında, Özlem Süer'in 30. yılını tasarımcının moda ve tasarıma yaklaşımını, kariyeri boyunca değişen ve dönüşen heyecanlarını, ilham kaynaklarını konu olan bir film projesi ile ölümsüzleştiriyor.

14 Ekim Çarşamba günü saat 20:30’da http://www.mbfwistanbul.com adresinde yayınlanacak olan “Mercedes-Benz presents Özlem Süer” defilesi ile ilgili tasarımcı Özlem Süer “Tasarım gücü ve teknolojiye verdiği önem ile Mercedes-Benz, 30. yılımızı kutladığımız bu dijital performansımızın değer yaratan ilham kaynaklarından biri oldu. Bu ilhamın etkilerini görsel efektlerimizle, koleksiyondaki ritm duygusuyla tüm formlarda bütünsel anlamda görüyoruz." sözleriyle Mercedes-Benz’in desteğinin kendileri için önemini vurguladı.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan ise “Mercedes-Benz Otomotiv olarak, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un ilk sezonundan bu yana sektörün yaratıcı isimlerine kesintisiz destek veriyoruz. MBFWI'nin ilk dijital sezonunda ise Türk moda tasarımının duayen isimlerinden, yenilikçi vizyonuyla hep zamanın ötesinde tasarımlara imza atan Özlem Süer'in 30. yılını kutluyor ve dijital çağı kucaklayan "Mercedes-Benz presents Özlem Süer" defile performansını sunmaktan heyecan duyuyoruz. Mercedes-Benz olarak tasarım ve teknolojinin buluştuğu bu sezonda, bu değerleri sahiplenen Özlem Süer'i desteklemek bizim için mutluluk verici." sözleriyle bu işbirliğinin Mercedes-Benz için önemini vurguladı.

Özlem Süer, Triyanda adını verdiği İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunda dekonstrüstivist bir bakış açısını benimsiyor ve heykelsi siluetler sunuyor. Tasarımcının imzası drapaj tekniğinin başrolde olduğu tasarımlar siyah, beyaz, gri, altın ve bakır renkleriyle buluşuyor. Dijital algoritma ve kodlamalarla yazılan hikayede modeller, Mercedes-Benz'in teknolojisinden esinlenerek insan hareketlerini taklit eden yüksek teknoloji ürünü androidler gibi konumlandırılıyorlar. Pandemi sonrası yeni dünya düzeninde kadının kendini arayış yolculuğunu anlatan koleksiyonda stiller, dokular ve formlar arasındaki zıtlık öne çıkıyor.

Moda tasarımında 30. yılını kutlayan Özlem Süer'in tasarımları moda otoritelerince avant-garde, neoromantik, deneysel, kavramsal ve disiplinler arası olarak tanımlanıyor. Her sezon farklı öykülerden esinlenerek yarattığı eşsiz koleksiyonların yanı sıra, farklı disiplinleri kavramsal bakış açısı ile sentezlediği sanat enstalasyonları ile Süer, dünya genelinde solo veya karma performanslar gerçekleştiriyor. Tasarımcı, 1997 yılından bu yana iki yıl sonrasının renk ve trendlerinin belirlendiği Dünya Renk ve Konsept Birliği INTERCOLOR’da Türkiye’yi Ümit Ünal ile birlikte temsil ediyor.

Özlem Süer, 30. tasarım yılını sene boyunca farklı etkinlikler ile kutlayacak. Markanın logosu da bu seneye özel olarak, Yiğit Yazıcı tarafından yeniden yorumlandı.

Ayrıntılı bilgi ve görsel talepleriniz için:

L’Appart: Gökçe Algan gokce@lappartpr.com +90 212 240 34 57

ENG - Mercedes-Benz presents Özlem Süer

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul will move to digital platforms in its fifteenth season and present the collections of designers and designer labels on October 12 – 16 on http://www.mbfwistanbul.com. Mercedes-Benz has supported over 60 fashion platforms world wide for over 25 years, and like all the fashion weeks sponsored globally, the brand continues the tradition of presenting the runway show of a designer since the first season of the event in Istanbul.

In the new season of this project, which has continued for seven straight years, Mercedes-Benz will support Özlem Süer, the acclaimed Turkish designer who is celebrating the 30th anniversary of her fashion career, with the “Mercedes-Benz presents Özlem Süer” runway show featuring her Spring/Summer 2021 collection. As part of this partnership, the “She’s Mercedes” platform, which draws from inspirational women, will mark Özlem Süer’s 30th anniversary with a film project to immortalize her approach to fashion and design, her changing and evolving aspirations throughout her career, and her sources of inspiration.

Speaking about the runway show “Mercedes-Benz presents Özlem Süer” that will be broadcast on http://www.mbfwistanbul.com on Wednesday, October 14 at 8.30 pm, the designer Özlem Süer emphasized the importance of Mercedes-Benz’s support to them, “Mercedes-Benz, with its design strength and focus on technology, has been a valuable inspiration for this digital performance that celebrates our 30th anniversary. We see influences of this inspiration reflect on our visual effects andthe collection’s sense of rhythm, and in all the forms as a whole.”

Şükrü Bekdikhan, President of BoM and Passenger Cars, Mercedes-Benz Otomotiv, emphasized the importance of this partnership, “We, at Mercedes-Benz Otomotiv, have supported the creatives of the fashion industry continually since the first season of Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul. Now, in the first digital season of MBFWI, as we celebrate the 30th anniversary of Özlem Süer, the distinguished fashion designer who has always created styles ahead of her time with her innovative vision, we are also excited to support the ‘Mercedes-Benz presents Özlem Süer’ runway show in the digital age. In a season where design and technology meet, supporting Özlem Süer, who shares the same values, is a delight for us at Mercedes-Benz.”

For her Spring/Summer 2021 collection named “Trianda”, Özlem Süer embraces a de-constructivist approach and presents sculptural silhouettes. The styles that are dominated by the designer’s signature drapery technique are created in a color palette of black, white, gray, gold and copper. In the story written with digital algorithms and codes, the models are featured as high tech androids mimicking human actions, drawing from Mercedes-Benz's technology. Contrasts between styles, textures and forms are highlights of the collection that tells the self-discovery journey of a woman inthe post-pandemic new world order.

The creations of Özlem Süer, who is celebrating her 30th anniversary this year, are described as avantgarde, neoromantic, experimental, conceptual and interdisciplinary by fashion authorities. In addition to designing unique seasonal collections inspired by diverse stories, Özlem Süer also creates art installations in which she fuses different disciplines through a conceptual lens, and presents themin solo or group performances across the world. Since 1997, the designer, together with Ümit Önal, has represented Turkey in INTERCOLOR, International Commission for Color, where the colors and trends are forecast 24 months ahead of each season.

Özlem Süer will celebrate the 30th anniversary of her career in design with a number of events throughout the year. The brand’s logotype has also been reinterpreted by Yiğit Yazıcı to mark thisspecial occasion.

For further information and image requests:

L’Appart: Gökçe Algan gokce@lappartpr.com +90 212 240 34 57