09
Aralık
2021
|
14:23
Europe/Amsterdam

She’s Mercedes kadınları daha iyi bir gelecek için buluştu

  • İz bırakan hikâyelerden yola çıkarak hayalleri olan kadınlarla, bunları gerçeğe dönüştüren isimleri buluşturan ilham platformu She’s Mercedes kapsamında yeni bir etkinlik gerçekleştirildi.
  • 8 Aralık’ta Ecole St. Pierre Hotel’de IL Cortile Restaurant’da düzenlenen etkinlikte, She’s Mercedes Platformu’nda yer alan 5 vakfın başkanı, gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve davetli kadınları projelerine nasıl entegre edebileceklerini anlattı.
  • Mercedes-Benz’in marka değerlerine paralel olarak, “İyi yaşam”, “Deneyim”, “İnovasyon” ve “Sürdürülebilirlik” başlıkları esas alınarak farklı endüstrilerden bir araya getirilen başarılı kadınlar, platform kapsamında birbirlerine katkı sağlıyor.

Gücünü ilham veren kadınlardan alan ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin mümkün olduğuna inanan She’s Mercedes Platformu, proje ortağı derneklerden KAGİDER, Make A Wish Türkiye, SosyalBen, WWF Türkiye ve Teknolojide Kadın ile gelecek dönemde yapılacakları masaya yatırdı. Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinde Ecole St. Pierre Hotel içinde bulunan IL Cortile Restaurant’da düzenlenen etkinlikte, She’s Mercedes Platformu Komitesi’nde yer alan 5 vakfın başkanı, gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlatırken, davetli kadınları projelerine nasıl entegre edebileceklerini konuştu. Etkinlik kapsamında KAGİDER Başkanı Emine Erdem, Make A Wish Türkiye CEO’su Füsun Kuran, SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi, WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ve Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney ilham veren konuşmalara imza attılar.

Dernek Başkanları faaliyetlerini anlattı

She’s Mercedes etkinliğinde söz alan konuşmacılar, diğer katılımcılara ilham veren konulara değindiler. KAGİDER Başkanı Emine Erdem, toplum içinde kadınların sadece ekonomik olarak değil, politik ve sosyal olarak da güçlenmesini hedeflediklerini, bu doğrultuda KAGİDER’in kadın girişimciliğini, kadınların eşitsiz ve dışlanan toplumsal konumlarının değişmesi ve bu sayede ekonomik güçlenme ile kadın güçlenmesinin sağlanabileceğine değindi.

Hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3-18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleşen Make A Wish Türkiye’nin CEO’su Füsun Kuran da; gerçekleştirdikleri faaliyetlerle çocuklarda ve ailelerinde umut, dayanma gücü ve sevinç duygularını güçlendirdiklerini dile getirdi. Füsun Kuran, derneğe yapılan bağışlar, gönüllü olarak ekiplerine verilen destekler ve Dilek Dükkanı’ndan alınan ürünler sayesinde çocukların hayallerine kavuşmasının sağlanabildiğini vurguladı.

Sosyal Ben Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi ise; dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçladıklarını; bu amaç doğrultusunda kişisel gelişimlerine katkı yapacak ulusal ve uluslararası düzeyde saha ve eğitim çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirtti.

WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, biyolojik çeşitliliği korumak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik etmek, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak için faaliyetlerini Yaban Hayatı, Tatlı Su, Denizler, Gıda, İklim ve Enerji, Ormanlar olmak üzere altı ana başlıkta yürüttüklerini ifade etti. Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney ise teknolojide insan çeşitliliğini sağlamak için sayıca az olan ve kariyer yapma noktasında motivasyonu düşük kadınların uzmanlaştırılıp güçlendirilerek bu alanda yer almalarını sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Bu alanda tamamı ücretsiz, özel sektörden, özel yatırım fonlarından veya kamudan desteklenen projelerinden bahseden Öney; 2.5 yılda üniversite mezunu, uzmanlığı yeterli olmayan 1.500 genci programlarından mezun ettiklerini ve global geçerliliği olan uzmanlık sertifikaları verdiklerini sözlerine ekledi.

She’s Mercedes ile bağış yapıldı

She’s Mercedes projesinin başından beri Sosyal Ben Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi ile yola devam eden Mercedes-Benz, etkinliğin katılımcıları adına vakfa bağış yapıyor. Kapanan Köy Enstitüleri’nin faaliyet alanına benzer bir fayda sağlayan Sosyal Ben Vakfı, taşımalı eğitimin olduğu yerlerdeki çocukların yeteneklerini keşfetmelerini sağlıyor. Mercedes-Benz, She’s Mercedes etkinliği çerçevesinde bir grup çocuğun müzik, spor ve icat alanlarında 9 aylık yönlendirme maliyetlerini karşılıyor.

She’s Mercedes ilham veren kadınları bir araya getiriyor

Türkiye’de 23 Aralık 2019’da başlatılan She’s Mercedes; eğitim, kültür & sanat, müzik, spor ve girişimcilik gibi farklı alanlardaki sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleri ile insanların hayatına ışık tutmayı hedefleyen Mercedes-Benz’in, gücünü ilham veren kadınlardan alan platformu. Mercedes-Benz’in marka değerlerine paralel olarak, “İyi yaşam”, “Deneyim”, “İnovasyon” ve “Sürdürülebilirlik” başlıkları esas alınarak farklı endüstrilerden ilham veren kadınlar, platform aracılığıyla birbirlerine katkı sağlıyorlar.

She’s Mercedes, iz bırakan hikâyelerden yola çıkarak, hayalleri olan kadınlarla bunları gerçeğe dönüştürmüş olanları bir araya getiriyor. En iyiyi hedefleyen kadınların birbirlerine cesaret ve güç vermesini amaçlayan platform sadece bir sosyal topluluk olmaktan ziyade ortak bakış açısından doğan bir anlayış biçimi olarak tanımlanıyor.

Kuruluşundan itibaren başarı hikâyesinde kadınların her zaman önemli rollerinin bulunduğu Mercedes marka ismini, ilk Daimler otomobilinin siparişini veren Emil Jelinek’in kızı ’Mercedes Jelinek’ten aldı. Böylece, “Zarafet” anlamına gelen İspanyolca bir isim olan Mercédés, 1900’lerin başında Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) şirketinin yeni markasının da adı oldu.

Mercedes markasının sadece isminin belirlenmesinde değil bugünlere gelebilmesinde de özellikle bir kadının rolü çok büyük: Bertha Benz. Bundan 135 sene önce otomobili icat eden Carl Benz’in eşi Bertha Benz, otomobil ile tarihteki ilk uzun mesafe yolculuğunu gerçekleştiren kişi. Bertha Benz, güçlü bir kadın ve ölümsüz bir rol model olarak hem bir öncü hem de Mercedes-Benz’in ilk test sürücüsü oldu. Bertha Benz, eşinin icat ettiği otomobile halkın dikkatini çekmek için 100 km uzaklıktaki Pforzheim’e uzun soluklu bir yolculuk gerçekleştirdi. Bu cesur davranışı onu bugün yaşamın her alanındaki öncüler için en iyi rol modellerden biri yaptı.

 

Fotoğraf detayları (Soldan Sağa):

She's_Mercedes_Etkinliği_01: Çağla Tören Ahi, Füsun Kuran, Aslı Pasinli, Emine Erdem, Zehra Öney, Ece Çiftçi, Özlem Güsar

She's_Mercedes_Etkinliği_03: KAGİDER Başkanı Emine Erdem

She's_Mercedes_Etkinliği_04: Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney

She's_Mercedes_Etkinliği_05: SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi

She's_Mercedes_Etkinliği_06: Make A Wish Türkiye CEO’su Füsun Kuran